Barevná noční hasičská soutěž v Horní Lidči

Barevná noční hasičská soutěž v Horní Lidči
16.07.2018
HORNÍ LIDEČ: Vlado Madala oblažoval ušní bubínky všech přítomných svými příšernými komentáři

 

Ve sportovním areálu v Horní Lidči proběhl další ročník noční soutěže v požárním sportu O putovní pohár starosty obce. Barevná byla soutěž díky nasvícené skleněné nádrži.

Velký a kvalitní sportovní areál v Horní Lidči má nespornou výhodu právě v onom prostoru. Diváci můžou pohodlně sledovat soutěž v požárním sportu ze tří stran, blízko u soutěžících a po celé délce tratě. Dostatek místa zde mají i soutěžící na přípravu svých mašin a další výzbroje a výstroje. Samotný piedestal soutěží, stanoviště pro mašinu a káď s vodou, stály na kvalitním koberci pevně ukotveném k zemi, takže zaručoval vysokou úroveň pohybu pro soutěžící, bez obav z rozbahněného povrchu. Soutěž můžete sledovat ve fotogalerii, kterou naleznete v odkaze pod fotografií v článku.

Starosta obce Horní Lideč Josef Tkadlec (vlevo) a velitel hasičů Miroslav Pinka            
foto: Radomír Dolanský               fotogalerie

V nejvyšší pohotovosti bylo nastoupeno převážně ženské družstvo zajišťující blahobyt chuťovým buňkám a neutuchající žízni. SDH Horní Lideč se na soutěž připravilo po všech stránkách, a tak si široké publikum i soutěžící pošušňávali na guláši, klobásách, párcích a dalších pochoutkách a vše zapíjeli bohatou nabídkou tekutin. Připraveny byly i tekuté léky a mňamózní chemické sloučeniny zrozené z páry v měděné spirále proti případnému nachlazení nebo naopak na oslavu úspěšného útoku či otupení žalu z neúspěchu.

Noční soutěž v Horní Lidči je unikátní již sama o sobě. Svoji jedinečnost však umocňuje dovozem kvality ze sousedního státu. Hasiči z Lidče potřebovali komentátora. Pak se k nim donesly zkazky, že v malé slovenské dědince občané nemůžou spát, protože tam pořád brebentí dajaký divný chalan. Dovezli jej do Lidče a od té doby neexistuje, aby Vlado Madala v noci neoblažoval ušní bubínky všech přítomných svými příšernými komentáři na adresu soutěžících. Drtivá většina se při přípravě stanoviště chechtá tak, že mají problém umístit spojky. To minimum, co nesnese legraci ze svého majestátu, má prostě smůlu. Pokud se chcete opravdu pobavit, přijeďte na soutěž do Horní Lidče. Vlado Madala má jediný vypínač - kobercovou pásku.

Noční hasičská soutěž v Horní Lidči            foto: Radomír Dolanský               fotogalerie

Podle počtu soutěžících, kteří se dostavili na slavnostní nástup, to vypadalo, že za půl hodiny bude hotovo. Účast na nástupu napovídala, že asi půjde o zázraky, poněvadž družstva nastoupila pouze dvoučlenná. Prostě nástupy se v Lidči asi nenosí. Nicméně i těch několik odvážlivců přivítaly hymny zúčastněných států, tedy česká a slovenská. Poté všechny přivítal starosta obce Josef Tkadlec, starosta SDH Horní Lideč Stanislav Mišun a velitel Miroslav Pinka. Soutěž byla oficiálně zahájena. Aby vše klapalo, o to se staral Vojta Krajča. A staral se opravdu dobře, poněvadž noční soutěž vrněla blahem jako dobře namazaný stroj.

Noční hasičská soutěž v Horní Lidči            foto: Radomír Dolanský               fotogalerie

Celkem se na letošní noční soutěž O putovní pohár starosty obce sjelo 26 družstev, což je o něco málo méně než bývá obvyklé. Za vše můžou tentokrát rockeři a metalisti z Vizovic. Nicméně na kvalitě soutěže to určitě neubralo. Na výborně osvětlené ploše závodu se odehrávaly boje mezi družstvy, vítězství i malé prohry, kdy nezměrnou snahu soutěžících zradila například technika. To se pak nikdo nedivil, když z jemných úst drobné dívky sršely nadávky, že by i Jack Sparrow zbledl závistí.

Měnící se barva vody v kádi doplňovala celkově zajímavou atmosféru soutěže. V Horní Lidči dovedou ogaři a cérky připravit opravdu kvalitní noční soutěž ve všech směrech, což je vidět i na účasti diváků. Jen houšť a více takových úžasných podniků!

Noční hasičská soutěž v Horní Lidči            foto: Radomír Dolanský               fotogalerie

Kdo stál v Horní Lidči na bedně?
V kategorii žen si zlato a putovní pohár starosty obce odvezlo družstvo SDH Nedašova Lhota. Tyto dívky/ženy měly i nejrychlejší proudařku. Stříbrné družstvo byla něžná, ale rovněž pekelně rychlá krása ze SDH Popov. Zasloužený bronz si odvezlo družstvo SDH Drnovice.

V kategorii mužů zlatí a noví majitelé putovního poháru starosty s ročním pronájmem vystoupili na vrchol borci SDH Nevšová B. Zde je důkaz, že vůbec nezáleží na písmenku, jestli A nebo B. Stříbro získalo družstvo SDH Francova Lhota A. Družstvo mělo i nejrychlejšího proudaře. A bronz si z ročníku 2018 odvezli chlapi SDH Nedašova Lhota.

Noční hasičská soutěž v Horní Lidči            foto: Radomír Dolanský               fotogalerie

V kategorii mužů nad 35 let se zúčastnila dvě družstva, takže v bitvě o bednu stačilo dokončit závod. Ale to by byla pro hasiče urážka - „staříci", jak je přátelsky mladší chlapci oslovují, makali podlahu a potili krev, aby si své ocenění zasloužili. Zlato si odvezli chlapi SDH Lidečko a stříbro borci SDH Křekov.

Radomír Dolanský